לוגו יהלומי ניסור בטון חדש

המדריך להקמת מרפסת בטון

מרפסת בטון היא תוספת נהדרת לכל בית עם חצר אחורית (או חצר קדמית). יציקת משטח בטון מאפשרת ליצור בשטחו החיצוני של הבית מרחב המוקדש לרגיעה תוך רביצה נינוחה, אזור שניתן למקם עליו פינת אוכל חיצונית, לעשות בו "על האש" או לארח בו בני משפחה וחברים. לבטון כחומר גלם, יש יתרונות רבים על פני חומרים אחרים, אולם צריך לדעת כיצד לתחזק אותו בצורה נכונה אם רוצים לשמור עליו במצב טוב לאורך זמן. בשורות הבאות נסביר מה עוד חשוב לקחת בחשבון כאשר שוקלים להקים מרפסת מבטון ובאילו בעלי מקצוע כדאי להיעזר.

אילו גורמים יכולים לגרום לנזקים למרפסות בטון?

ישנם גורמים רבים שעלולים להזיק לבטון, החל מהקרינה האולטרה סגולה (UV) הנפלטת מקרני השמש ועד לסוג המוטות התומכים המשמשים לעיגון משטח הבטון וחיזוקו. יחד עם זאת, מרפסות בטון נמצאות בסיכון מיוחד לפגיעה מנשיאת משקלים כבדים, לנזקי מים ולהתרחבות או התכווצות.

כאשר מרפסת בטון נושאת משקל גבוה מדי, משטח הבטון עלול להיסדק, ובפרט אם המשקל מתחלק באופן לא אחיד. 

גם רטיבות היא כאמור נושא בעייתי, ממספר סיבות. ראשית, נוזלים יכולים ליצור חריצים בתוך המלט. בד בבד, חלחול נוזלים למשטחי בטון מוביל גם לריכוך האדמה מתחת לבטון, מה שבתורו מוביל לנטייה מוגברת של הבטון להיסדק כשהוא נחשף לפיזור עומסים בלתי אחיד.

לבסוף, בדומה לחומרים רבים, גם לבטון יש נטיה להתרחב ולהתכווץ  מעט בחום ובקור. תהליך זה יכול גם הוא לסדוק את הבטון, במיוחד אם הטמפרטורה יורדת או עולה באופן פתאומי.

כיצד ניתן לצמצם את הנזקים למרפסת בטון?

אחת הדרכים הטובות ביותר לצמצם נזקים למרפסת מבטון, היא להקפיד שלא להניח עליה חפצים כבדים. כדאי גם לטפל מראש בכל בעיות הניקוז על מנת למנוע היקוות של מים עומדים בסביבת המרפסת. אולם החלק המשמעותי ביותר בהפחתת הפגיעה במרפסת הבטון, הוא ניסור של חריצים בבטון הידועים בשפה המקצועית כ"מפרקי התרחבות". כמות החריצים שיש לחתוך במשטח הבטון תלויה במספר גורמים, כגון:

  • עובי וגודל משטח הבטון
  • כמות המים שהמרפסת חשופה אליהם
  • רמת הלחות באזור המרפסת
  • הטמפרטורות שהמרפסת חשופה אליהן

בניגוד לאספלט, הבטון אינו גמיש במיוחד, כך שהוא יכול להיסדק בקלות. כדי למנוע זאת יוצרים במשטחי בטון מפרקי התרחבות, שהם חריצים חתוכים מראש. מפרקים אלו מסייעים במניעת סדקים לא רצויים בבטון, בכך שהם ממוקמים בנקודות ייעודיות בצורה מבוקרת. אלו יהיו האזורים שנוטים יותר להיסדק כאשר מונח משקל רב על המרפסת ולמנוע סדקים באזורים אחרים, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר יציקתה.

יהלומי ניסור וקידוח בטון

מדוע חשוב למנוע היווצרות סדקים במרפסת בטון?

סדקים במרפסת מבטון לא רק פוגעים בנראות של המרפסת, אלא מגבירים גם את הסיכון להיווצרות בעיות נוספות. ככל שהסדקים מתרחבים, יותר ויותר מים מצליחים לחדור אל הקרקע שמתחת למשטח הבטון, מה שעלול לגרום למרפסת לשקוע, ואף בצורה לא אחידה.

פתרון נוסף למניעת פגיעה בבטון הוא לאטום את המרפסת. איטום מרפסת בטון יסייע להגן עליה מפני נזקי מים, כמו גם מנזקי UV והכתמה. חשוב לזכור לאטום גם את מפרקי ההתרחבות, כדי שהבטון יוכל להתרחב ולהתכווץ בהתאם לצורך גם לאחר אטימת המשטח.

איך יודעים אם צריך להחליף את משטח הבטון במרפסת?

אם כבר הבחנתם בנזקים משמעותיים למשטח הבטון במרפסת שלכם, ייתכן שתצטרכו להחליפו. הסימנים שעשויים להצביע על צורך בהחלפת מרפסת בטון, הם:

  1. דליפת מים מתחת למשטח
  2. שקיעה של המרפסת באזורים מסוימים
  3. התפרקות של פני השטח שמובילה להתפוררות הבטון והיווצרות חורים במשטח

ייתכן שתרצו גם להתקין מרפסת בטון חדשה, אם למרפסת הקיימת שלכם אין מפרקי התרחבות אשר מאפשרים לה להתרחב ולהתכווץ באופן שלא יוביל להיווצרות בלתי מבוקרת של סדקים על גבי משטח הבטון. 

בשורה התחתונה

יציקת מרפסת בטון היא דרך מצוינת לשדרג את החצר האחורית בבית שלכם. יחד עם זאת, גם התקנת מרפסת בטון, היא מלאכה שחשוב לדעת לבצע בצורה נכונה ומדויקת. ללא יצירת חריצים בבטון בעת יציקתו, המרפסת שלכם עלולה להיות חשופה לנזקים רבים ומשמעותיים. לכן חשוב לבחור בחברה המספקת שירותי קידוח וניסור בטון ביהלום, המשתמשת בציוד המקצועי ביותר ובטכניקות המתקדמות ביותר בתחום. 

למידע נוסף על שירותי חיתוך בטון למרפסת שלכם, פנו אלינו עוד היום, יהלומי ניסור בטון.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of רפאל קונו
רפאל קונו

במשך הרבה שנות ניסיון בתחום הבנייה שיפוצים ובעיקר עבודות הריסה, יש לי הרבה ידע לתת לכם הגולשים אם אתם מוצאים טעות כל שהיא אנחנו נשמח שתיידעו אותנו כמה שיותר מהר כי בסך הכל אנחנו רוצים שיהיה חומר טוב לקוראים שלנו.

מומלצים בשבילכם

בניית שלד

בניית שלד

שלד המבנה, בדומה למערכת השלד בגוף האנושי, הוא זה שמבטיח את היציבות של המבנה כולו. לכן זהו גם השלב הראשון בכל פרויקט בנייה, ואין ספק

קרא עוד »
שיטת בניה קנדית

שיטת בניה קנדית

זו אחת משיטות הבניה המתקדמות בעולם, ובשנים האחרונות היא נכנסה גם אלינו, לישראל. אז בואו נכיר לעומק את שיטת הבניה הקנדית, ונדבר על: אנחנו בחברת

קרא עוד »
איך הורסים מבנים בתמא 38

איך הורסים מבנים בתמ"א 38?

פרויקטים של תמ"א 38 הם פרויקטים גדולים מאוד, בלשון המעטה. היערכות נכונה היא המפתח להצלחה, ויש כמה דברים שכדאי לעשות לפני שיוצאים לדרך. הנה רשימה

קרא עוד »
שיפוצים מומלצים לקיץ

4 שיפוצים מומלצים לקיץ

העונה החמה היא זמן אידיאלי לערוך שיפוץ בבית. השילוב בין מזג האוויר החמים, שעות האור הממושכות והזמן הרב שיש לכם בין כותלי הבית, זה בדיוק

קרא עוד »

רוצה לקבל הצעת מחיר אטרקטיבית?

כשאנו אומרים שאנו מתחייבים להצעת מחיר הטובה ביותר אנו מתכוונים לכך.
מלאו את הפרטים:

קטגוריות

פוסטים אחרונים

השיחה הזו תחסוך לכם

*מתחייבים לספק שירות עד 48 שעות מרגע הפניה

דיסק יהלום
חייגו עכשיו

וקבלו ייעוץ והצעת מחיר במיוחד עבורך