לוגו יהלומי ניסור בטון חדש

מדוע חותכים חריצים בבטון

Picture of רפאל קונו
רפאל קונו

בטון הוא אחד מחומרי הגלם הנפוצים ביותר שאנו נתקלים בהם ביום יום שלנו. מדובר במרכיב שקיים גם במדרכות, גם בשבילים ודרכי גישה, גם ביסודות של מבנים מסוגים שונים, ואפילו בתשתיות עירוניות בשטחים ציבוריים. דבר אחד שמשותף להרבה מרכיבי הבטון הללו, הוא החריצים שמופיעים במשטח הבטון במרווחים אחידים ושווים.

מרבית האנשים אינם מעסיקים את עצמם בשאלה מדוע בכלל קיימים חריצים כאלו במשטחי בטון, אך עבור הסקרנים ביניכם, החלטנו לספק תשובה לשאלה "מדוע חותכים חריצים בבטון?" במסגרת המאמר הבא. בשורות הבאות נסביר מה מטרתם של החריצים שאנו רואים במשטחי בטון מסוגים שונים, וכיצד החריצים הללו מסייעים לשמירה על משטח הבטון. שווה לקרוא ולהכיר.

הידעתם? משטחי בטון יכולים להתכווץ

אחת הבעיות היותר משמעותיות בבניית משטחים מבטון, נובעת מנטייתו של חומר הגלם הזה להתכווץ לאחר שהבטון נוצק ומתייבש. משטחי בטון מתכווצים בדרך כלל גם בהשפעת שינויים במזג האוויר. התכווצות של הבטון שממנו עשוי משטח מסוים, מהווה בעיה שחשוב להיות מודעים אליה, מאחר והיא מובילה להיווצרות של לא מעט סדקים בבטון, שבסופו של דבר מובילים לשבירה והרס של משטח הבטון. זוהי למעשה הסיבה המרכזית לכך שנהוג לחרוץ חריצים במשטחי בטון בעת יציקתם. החריצים הללו ידועים בעגה מקצועית בתור "מפרקי התרחבות", והם מסייעים למעשה בפיזור הלחץ שמופעל על המשטח, באופן שימנע את היווצרותם של סדקים בבטון באופן בלתי מבוקר. כאשר קיימים חריצים במשטח בטון, הסדקים בבטון למעשה נוצרים סביב החריצים וכך הם גם פחות נראים לעין.  

מה עומקם של החריצים בבטון?

יתכן שתבחינו במשטחי בטון עם חריצים בעומקים שונים, אם כי במרבית המקרים עומקם של החריצים במשטחי בטון הוא אוניברסלי ואחיד יחסית. יחד עם זאת, חשוב כאשר חותכים חריצים בבטון בתהליך של יציקת משטחי בטון, כן חשוב לתת את הדעת על הנושא של עומק החריצים שנרצה לחרוץ במשטח הבטון.

>> מהו העומק המרבי שניתן לחתוך בטון בעזרת מסור יהלום?

זאת מכיוון שעומקם של החריצים בבטון משפיע בסופו של דבר על עמידותו של משטח הבטון ועל נטייתו של הצמנט לפתח סדקים לאחר התגבשותו, בעקבות חשיפה עתידית לשינויי אקלים, או הצטברות של לחות בתוך הבטון. 

חיתוך חריצים בבטון מאפשר למשטח הבטון להתרחב או להתכווץ מבלי להינזק

בהמשך לאמור לעיל, חשוב לציין שלמשטחי בטון יש נטיה לא רק להתכווץ, אלא גם להתרחב עם הזמן. התרחבות הבטון, בדומה להתכווצותו, נובעת אף היא מחשיפה לשינויים במזג האוויר ובתנאי הלחות. כתוצאה מהתרחבותו של הבטון עלולים  להופיע סדקים במשטח הבטון, ואם נתקלתם במדרכה שחלק ממנה מזדקר כלפי מעלה, דעו שהסיבה לכך היא בדרך כלל שלא בוצע חיתוך תקין של חריצים בבטון. לכן חשוב מאוד להבין כיצד לנסר חריצים במשטחי בטון באופן מקצועי, על מנת לאפשר למשטח הבטון להתרחב באופן שלא יגרום להופעת סדקים בבטון או הזדקרות בחלק מן המשטח. 

>> איך חותכים בטון פלדה מחוזק?

אילו פרמטרים משפיעים על עומק החריצים שיש לחתוך בבטון

כפי שציינו קודם לכן, ייתכן שתבחינו במשטחי בטון מסוימים שנוצרו בהם פגמים מסוגים שונים, כתוצאה מהתרחבות או התכווצות של המשטח, שלא קיבלו מענה הולם על ידי יצירה של חריצים בבטון באופן מקצועי. כדי להימנע מהיווצרות של נזקים כאלו למשטח הבטון, חשוב להביא בחשבון את גודלו של משטח הבטון כאשר קובעים את עומק החריצים שיש לחרוץ בבטון והמרווחים ביניהם. בנוסף לגודל המשטח, יש להתחשב גם בתנאי מזג האוויר המקומי וגם בכמות הבטון בתערובת, בעת שקובעים את החריצים שיש לחתוך במשטח הבטון. 

>> טיפים לחיתוך רצפת בטון ליד קיר

חיתוך חריצים בבטון מקל גם על ביצוע תיקונים במשטח הבטון

ישנם מקרים שבהם עמידותו של הבטון נפגעת בעקבות חשיפה לפגעי מזג האוויר ותנאים סביבתיים שוניים. במקרים כאלו לעתים אין מנוס אלא לבצע תיקונים מסוימים במשטח הבטון. בדרך כלל בתיקון של שבילי בטון או מדרכות בטון, לא מקובל לבצע מילוי נקודתי של סדקים או חורים. הפתרון במקרים הללו, הוא לרוב החלפה של מקטע הבטון הפגום בשלמותו. בהקשר זה, כאשר במשטח הבטון שדורש תיקון קיימים חריצים שנחתכו בבטון כראוי, זה מאפשר למי שמבצע את התיקון במשטח להסיר את החלק הפגום של הבטון ואז להחליף אותו מבלי לפגוע בשאר המשטח ובכל אלמנט אחר שמחובר אליו. לעומת זאת, כאשר מדובר על משטח בטון פגום שמחייב תיקון ואין בו חריצים, זה עלול להפוך את המשימה של החלפת מקטע הבטון שניזוק למאתגרת הרבה יותר, שלא לומר בזבזנית (שכן נדרשת החלפה של חלק גדול יותר מן המשטח).

למה חשוב להבין את תפקידם של החריצים במשטחי בטון?

היכולת להבין מדוע חותכים חריצים בבטון היא חיונית לכל איש מקצוע ובעל נכס אשר מטפל בפרויקט שמחייב סלילת שביל גישה, מדרכה, או משטח בטון אחר. ללא ההבנה של תפקידם של החריצים במשטחי בטון, בעלי מקצוע רבים נוטים "לעגל פינות" כאשר הם יוצקים בטון, וכתוצאה מכך איכותו של התוצר הסופי נפגעת בטווח הארוך יותר.

>> מדוע קיימים חריצים במדרכות?

מי מספק שירותי חיתוך חריצים בבטון במסור יהלום מקצועי?

אם אתם זקוקים לשירות של ניסור חריצים בשביל בטון, מדרכת בטון או כל משטח בטון אחר, אשר יתבצע בצורה מקצועית, בטיחותית, אסתטית, אמינה, ובכלים המתקדמים ביותר, אנו בחברת יהלומי ניסור וקידוח בטון ביהלום, נשמח לעמוד לרשותכם. חיתוך חריצים בבטון במסור יהלום זו המומחיות שלנו ולכן אנו מעסיקים את אנשי המקצוע הכי טובים ומנוסים בתחום ניסור הבטון, שעובדים בפריסה ארצית. 

בין אם מדובר על חיתוך חריצים בבטון בפרויקט תעשייתי או חיתוך חריצים בבטון לטובת פרויקטי מגורים, הניסיון שלנו הוא ההצלחה שלכם! פנו אלינו בהקדם לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית בהתאמה פרטנית לצרכי הפרויקט שלכם.

>> למחירון שלנו לחצו כאן

אז מה היה לנו עד עכשיו?

Picture of רפאל קונו
רפאל קונו

במשך הרבה שנות ניסיון בתחום הבנייה שיפוצים ובעיקר עבודות הריסה, יש לי הרבה ידע לתת לכם הגולשים אם אתם מוצאים טעות כל שהיא אנחנו נשמח שתיידעו אותנו כמה שיותר מהר כי בסך הכל אנחנו רוצים שיהיה חומר טוב לקוראים שלנו.

מומלצים בשבילכם

לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית

כשאנו אומרים שאנו מתחייבים להצעת מחיר הטובה ביותר אנו מתכוונים לכך.
מלאו את הפרטים:

קטגוריות

פוסטים אחרונים

לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית - בהתחייבות!

השיחה הזו תחסוך לכם

*מתחייבים לספק שירות עד 48 שעות מרגע הפניה

דיסק יהלום
חייגו עכשיו

וקבלו ייעוץ והצעת מחיר במיוחד עבורך