הנשיא 12 צור הדסה

9060049 ישראל

077-805-3023

זמינות 24/6

yahalomey@gmail.com

לפניות בכל נושא

מהו חשמל תלת פאזי ?

חשמל תלת פאזי

כדי לבצע עבודות ניסור בטון אנו נצטרך לעבוד עם חשמל תלת פאזי, הרבה פעמים כשאנו שואלים את הלקוח אם יש לו חשמל תלת פאזי בבית (כמו בתמונה פה למעלה) הם לא יודעים על מה אנחנו מדברים.

אז החלטנו להרים שרוולים ולכתוב לכם מה זה חשמל תלת פאזי ואיך אפשר להמיר מכשירים שמשתמשים בחשמל חד-פאזי לתלת פאזי ולהפך ?

מהו חשמל תלת פאזי ?

פאזה היא זרם החשמל שזורם במעגל החשמלי ולכן חשמל תלת פאזי הוא למעשה שלושה זרמי חשמל שונים שזורמים דרך שלושה מוליכים בו זמנית בעלי נקודה אחת ניטרלית משותפת, שהיא לרוב הקרקע.

כל זרם חשמל כזה מגיע לנקודת השיא ברמת המתח שלו בזמן אחר מזה של שני הזרמים האחרים. פירושו של דבר, שרמת וכמות החשמל שמגיעה למכשיר נשארת קבועה.

בניגוד למערכת חשמל חד פאזית שבה עובר חוט חשמל אחד מכל נקודת חשמל, במערכת חשמל תלת פאזית עוברים ארבעה חוטי חשמל אל לוח החשמל, מכל נקודה. אפשר גם לקרוא בוויקפדיה.

איך הופכים מכשיר מתלת פאזי לחד פאזי ולהיפך?

עברתם לדירה חדשה או למשרד חדש ובנוסף לכל הדברים שאתם צריכים להתעסק איתם כמו פריקת החפצים או עיצוב המשרד, אתם צריכים להחליט אם אתם זקוקים למערכת חשמל תלת-פאזית.

עסקים קטנים ומי שעובד מהבית עומדים בפני בעיה של מכשירים תלת פאזיים שנשענים על זרם חשמל חד פאזי, מה שמקשה מאוד על השימוש במכשיר.

כדי לפתור זאת, אפשר להיעזר באחת מהדרכים הבאות:

1 – להחליף את המנוע התלת פאזי במנוע חד פאזי

כאשר מדובר במכשיר אחד או שניים, זוהי הדרך הפשוטה ביותר לפתור את הבעיה. החיסרון הוא שמנוע חד פאזי ידרוש יותר חשמל ויהיה גדול יותר ממנוע תלת פאזי.

2. ממיר פאזה סטטי

מכשיר בעל מנוע תלת פאזי לא יכול להתחיל לפעול על ידי שימוש בזרם חשמל חד פאזי מאחר והוא לא מקבל מספיק כוח, אבל מרגע שהותנע, הוא יכול לעבוד על חשמל חד פאזי. 

הממיר הסטטי מוסיף קו שלישי לשני קווים של חשמל חד פאזי ובכך יוצר חשמל תלת פאזי. אבל, מרגע שהמכשיר התחיל לעבוד, הקו הנוסף שסיפק הממיר הסטטי מתנתק והמכשיר למעשה עובד על שני קווים של חשמל חד פאזי.

פירוש הדבר שהמכשיר עובד על שני שליש מהכוח הדרוש לו ותוחלת החיים שלו קצרה יותר.  

3. ממיר פאזה סיבובי

ממיר הפאזה הסיבובי משמש כסוג של גנרטור שמייצר חשמל ברמה דומה לזו של חשמל תלת פאזי.

מנוע הממיר מסתובב ומייצר קו נוסף של חשמל שמתמזג עם שני קווי חשמל חד פאזיים ובכך למעשה מייצר את כוח החשמל הדרוש להפעלת מכשירים תלת פאזיים.

זוהי דרך יעילה להפעיל מספר מכשירים תלת פאזיים, בהנחה שבחרתם את גודל הממיר המתאים לכך.  החיסרון בממיר הסיבובי הוא שכדי להפעיל מספר מכשירים באותו זמן, נדרש ממיר גדול למדי שיוכל לספק את הספק החשמל הדרוש.

4. כונן תדר משתנה

בשוק קיימים שני סוגים של כונני תדר משתנה כאשר הראשון הוא כונן שמקבל זרם תלת פאזי רגיל ולמעשה משנה את התדר של הזרם ובכך מאפשר לשנות את מהירות המנוע של המכשיר. הסוג השני של הכונן למעשה הופך זרם חשמל חד פאזי לזרם חשמל תלת פאזי. החיסרון בפתרון הזה הוא שהכונן הוא יחסית יקר.

איך בוחרים את הפתרון המתאים ?

במידה ומדובר במכשיר אחד או שניים, כדאי לבדוק את האפשרות של החלפת המנוע התלת פאזי במנוע חד פאזי.

במידה ואתם רוצים לאפשר הפעלה של מספר מכשירים חשמליים באותו זמן, מומלץ לבדוק את הממיר הסטטי או הסיבובי.

אם אתם רוצים גם לספק חשמל תלת פאזי וגם לשלוט במהירות המכונה או המכשיר, בדק כוננים של תדר משתנה.

מהם היתרונות למערכת תלת פאזית ?

למערכת חשמל תלת פאזית יש שלושה יתרונות עיקריים כאשר הראשון שבהם הוא הגדלת צריכת החשמל, כך שניתן להפעיל מספר מכשירי חשמל בו זמנית.

בנוסף, במערכת תלת פאזית, אספקת החשמל מגיעה בשלושה זרמים שונים כך שניתן לחלק את עומס החשמל בצורה יעילה וחסכונית יותר. ניתן, למעשה, לחבר חלק מהמכשירים לפאזה אחת, חלק לפאזה השנייה וחלק לפאזה השלישית.

עצם העובדה שהמערכת מספקת שלושה זרמים שונים, מונעת הפסקת חשמל בכל החנות או במשרד במקרה של תקלה באחת מהפאזות או הזרמים.

שימו לב שכל שינוי שאתם מבצעים במערכת החשמל במשרד או בחנות שלכם, דורש ביקורת של חברת החשמל לאחר ביצוע העבודה.

דיסק יהלום
השיחה הזאת תחסוך לך.

חייג וקבל הצעת מחיר במיוחד עבורך