יועץ בטיחות: מיהו ומה תפקידו?

יועץ בטיחות הינו איש מקצוע בעל התמחות בתחום הבטיחות. הוא מספק ייעוץ לכל מקום עבודה או פרויקט אשר קיימים בהם סיכונים בטיחותיים שיש להתייחס אליהם ולהיערך אליהם בהתאם.

כל אדם שברצונו לפתוח עסק, יקבל אישור לכך רק לאחר הסדרתם של כל התקני הבטיחות הנדרשים בו וזאת בהתאם לסוג העסק ולסיכונים הכרוכים בו. כך שקבלת רישיון לעסק מחייבת העסקת יועץ בטיחות אשר אחד מתפקידיו הוא הכנת העסק לקבלתם של כל האישורים הנדרשים. בהמשך, במהלך הפעילות השוטפת כל עסק שהתנהלותו כרוכה בסיכונים, מחויב בהעסקה קבועה של יועץ בטיחות כמו לדוגמא מפעלים אשר כוללים מכונות עבודה או חומרים מסוכנים, אתרי בנייה וכו'. גם מקומות עבודה אשר אינם מוגדרים כמסוכנים או אינם נראים כמסוכנים, עלולים להיות כאלה ולהתגלות ככאלה רק לאחר שנגרם אסון ולכן על מנת להיות בצד הבטוח, מומלץ להתייעץ עם יועץ בטיחות ולבדוק באופן וודאי וחד משמעי את נחיצותו בכל מקום ובכל עסק.

מהו תפקיד יועץ בטיחות?

תפקידו של יועץ הבטיחות הינו לדאוג לכל נושא הבטיחות במקום העבודה. תחת אחריותו לדאוג ליישם את כל דרישות החוק וליידע את הדרג האחראי באשר לדרישות החוק. על יועץ הבטיחות להיות חלק מיישום נושאי הבטיחות בפועל לדוגמא מבחינת התקנות ציוד – לדאוג ולוודא אופן התקנה נכון, לבדוק ולוודא תקינות של אביזרי בטיחות וכו'. בנוסף, עליו ליצור ולאפשר מרחב בטוח עבור העובדים במקום העבודה, לוודא תקינות של מכשירים המתופעלים על ידי העובדים, לוודא אחסון מכון של חומרים מסוכנים וכו'. עבודתו של יועץ הבטיחות צריכה להשתלב עם עבודתה של וועדת הבטיחות של מקום העבודה באופן שיאפשר שיתוף פעולה מלא בעת הצורך. בנוסף, על יועץ הבטיחות לקיים הדרכות עובדים על מנת שכלל העובדים יהיו מודעים ומוכנים להתנהלות נכונה בעת אירוע בטיחות ועליו לערוך ביקורות קבועות ושוטפות על מנת לוודא שכל כללי ונוהלי הבטיחות נשמרים כראוי, הציוד מתוחזק באופן נכון ובטוח וכלל העובדים מוכנים באופן מלא לכל מצוקה שעלולה לקרות.

מהי חשיבותו של יועץ בטיחות?

חשיבותו של יועץ בטיחות הינה משמעותית ביותר מתוקף היותו איש מקצוע חיצוני, ללא אינטרסים שעלולים להשפיע על ניקיון חשיבתו/עבודתו, ובעל ידע רב והתמחות ספציפית בנושאים הקשורים למקום העבודה אותו הוא משרת.

היתרונות המשמעותיים בהעסקתו הם:

מקצועיות וידע – הידע הרב והעשיר שלו יכול לסייע בפועל באיתור בעיות בטיחות ובמציאת פתרונות מעשיים לכל בעיה באופן שיעלה את רמת הבטיחות וימנע מקרי מצוקה ותאונות.

ניטרליות – היועץ הוא אדם פרטי ואובייקטיבי אשר מגיע מחוץ לארגון ואינו משרת שום אינטרס נסתר אלא דואג לנושא הבטיחות בלבד. כך אפשר גם להימנע ממצבים של חילוקי דעות המתעוררים בארגון בנושאים של בטיחות, על ידי מתן הכרעה ליועץ מקצועי ואובייקטיבי.

מספר אסונות שקרו במדינות שונות בעולם וכללו נפגעים רבים בקרב העובדים, עוררו מודעות לנושא והדגישו את הצורך בהסדרת תקנות בטיחות לכל מקום עבודה באשר הוא. כיום, על פי חוק, כל מקום עבודה מחויב לדאוג לסביבת עבודה בטוחה לכלל העובדים ובתוך כך, חלה החובה על קיומה של ועדת בטיחות שאחראית על נושא הבטיחות ועל בדיקתו של כל אירוע בטיחות והגשת הצעות למניעתם של מצבים דומים בעתיד. כל וועדה מחויבת להיעזר בשירותיו של יועץ בטיחות מקצועי. שירותים של ייעוץ בטיחות ניתנים כיום גם על ידי חברות ייעוץ וגם על ידי יועצי בטיחות עצמאיים. כאשר יתרונה הבולט של חברה הוא היכולת להציע מגוון רב של התמחויות  ולהעניק ערך מוסף במספר גדול של נושאים.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
רפאל קונו
רפאל קונו

במשך הרבה שנות ניסיון בתחום הבנייה שיפוצים ובעיקר עבודות הריסה, יש לי הרבה ידע לתת לכם הגולשים אם אתם מוצאים טעות כל שהיא אנחנו נשמח שתיידעו אותנו כמה שיותר מהר כי בסך הכל אנחנו רוצים שיהיה חומר טוב לקוראים שלנו.

מומלצים בשבילכם

עשה ואל תעשה של ניסור בטון

עשה ואל תעשה של ניסור בטון

ניסור בטון אינו משימה קלה. עשויים להיות הרבה סיכונים הקשורים אליו, אם לא ינקטו בצעדי הזהירות הדרושים. לכן, לפני ניסור הבטון, חשוב לא רק להיות

קרא עוד »
Close up worker cuts concrete with circular saw

מדוע חותכים חריצים בבטון

בטון הוא אחד מחומרי הגלם הנפוצים ביותר שאנו נתקלים בהם ביום יום שלנו. מדובר במרכיב שקיים גם במדרכות, גם בשבילים ודרכי גישה, גם ביסודות של

קרא עוד »
ניסור בטון משוריין

איך חותכים בטון פלדה מחוזק?

חיתוך בטון המחוזק במוטות פלדה, הוא משימה לא פשוטה בכלל. פלדה משמשת לעתים קרובות כחומר גלם אשר מקנה יציבות ליסודות מבטון במבנים שונים, והיא עושה

קרא עוד »

השיחה הזו תחסוך לכם

*מתחייבים לספק שירות עד 48 שעות מרגע הפניה

דיסק יהלום
חייגו עכשיו

וקבלו ייעוץ והצעת מחיר במיוחד עבורך