הנשיא 12 צור הדסה

9060049 ישראל

077-805-3023

זמינות 24/6

yahalomey@gmail.com

לפניות בכל נושא

בטון מזוין – מה זה?

בטון מזוין

בטון מזוין, הינו חומר המתקבל משילוב מוטות פלדה עם בטון.

גשרים רבים בארץ ובעולם, נבנים באמצעות שילוב זה. שימוש ביציקת בטון מזויין מחזק את המבנים, ומסייע להגן עליהם מפני רעידות אדמה.

חומר הבטון- אינו מזיק לחומר הפלדה. למעשה, חומר הבטון מגן על חומר הפלגה מפני חלודה.

לעומת זאת, מסגרת מוטות הפלדה מגנה על הבטון מפני מצבים של חימום יתר. בצה"ל, משתמשים בשילוב זה לבניית עמדות הגנה חזקות.

בטון מזויין- שיטת בנייה עתיקה ביותר.

בנייה בבטון מזויין אינה המצאה של השנים האחרונות. שיטת בנייה זו כבר הייתה נהוגה לפני אלפים שנים למעשה, הרומים פיתחו שיטה זו, והשתמשו בה לבניית ארמונות ולמבנים אחרים נוספים. חידוש השימוש בבטון מזויין- היה בשנות החמישים, במהלך המאה ה19. השימוש הראשוני בסוג זה של בטון, היה לצורך בניית אדנית עבור צמחים.

יצירת עמודים מבטון.

Worker with crane installing prefabricated concrete walls
Worker with crane installing prefabricated concrete walls

יש הבדל בין רשת של עמוד בטון בצורה מלבנית- לבין יצירת רשת לעמוד עגול מבטון.

כדי ליצור עמודים עגולים מבטון מזויין, מקיפים את הבטון ברשת פלדה. כך, בנויים למשל העמודים במבנה הפנטגון. לתוך רשת הפלדה- יוצקים את חומר הבטון.

ישנם קבלנים, שישימו טבעות מפלדה בתוך הרשת. כאשר עובי העמוד משתנה- היקף הטבעות ברשת ישתנה לפי עובי עמוד הבטון. כדי ליצור עמודים מלבניים, מקיפים את העמוד ברשת בצורת מלבן. בדרך זו- בנויים גשרים רבים בארץ.

הבדלי המחירים בין פלדה לבטון.

אחת מהסיבות בגללה מרבים בארץ להשתמש בבטון מזויין, היא המחירים. מוטות פלדה, אינן חומר זול אלא חומר יקר. לעומת זאת- בטון הינו חומר זול. ישנם קבלנים המעדיפים לשים מוטות ברזל באתרי הבנייה, ולא מוטות פלדה.

הסיבה לכך- היא המחיר המוזל של עמודי הברזל. מחיר זה- מוזיל את הוצאות עלות הבנייה של היזם.

במה צריך להיזהר במהלך יציקה של בטון לתוך פלדה?

בדרך כלל, יציקת בטון מזויין נעשית בשלבים הסמוכים אחד לשני. אולם, חשוב ליצוק את החלק הנוסף של הבטון- לפני שיתייבש החלק שמתחתיו. כל התמהמהות- עלולה ליצור נזק במבנה הבטון. כאשר אין חיבור טוב בין חלקי עמודי הגשר- הרי שנוסעים בו נמצאים בסכנה. הגשר יכול לקרוס, על הרכבים שנוסעים מעל ומתחת לגשר.

שימוש בבטון מזוין לצורכי הגנה וביטחון.

כאשר בונים ממ"ד למבנים, משתמשים בבטון מזויין. מבנה בטון מזויין, עמיד בפני פצצות. ישנם אזורים בארץ בהם הוצבו בטוניאדות כדי להגן על תושבי שכונות וישובים מפני קליעי רובים של מחבלים. במוצבי צה"ל, ניתן לראות קירות וקוביות בטון המשמשים מחסה לחיילים, מפני כדורים ופצצות של האוייב.

השיחה הזו תחסוך לכם

דיסק יהלום
חייגו עכשיו

וקבלו ייעוץ והצעת מחיר במיוחד עבורך